LT245/65R17 D 111/108S
Available Sizes
Before selecting a different size, please make sure it fits your vehicle.
BFGoodrich All-Terrain T/A KO2
Total for all for () tires: tire:
As low as
Per Month For () tires tire
Cash Price For All for () tires: tire:
( per front tire)
( per rear tire)
( per tire)
Was
Per tire
As Low As
Was
Per week for () tirestire
Every 2 weeks for () tirestire
Per month for () tirestire
Learn More
FREE SHIPPING
Benefits & Features
CoreGuard Technology
20% tougher sidewalls with race-proven CoreGuard technology that resist splitting and bruising.
Uniform tread wear
All-Terrain Traction
Cut and Chip Protection
This tire is extra durable and resists cuts and scratches, resulting in a longer life.
Tire Description
Technical Specifications
Road Condition All Season
Tread Type
All Terrain
Speed Rating
The highest speed a tire can safely maintain under its rated load.
S
Load Index
A numerical code that indicates the maximum weight a tire can safely carry when properly inflated.
Sidewall
Raised White Letters
Size LT245/65R17 D 111/108S
Ply 8 Ply (D)
Max. Load 2405 lbs
Max. Inflation Pressure 65 psi
Tread Depth 13.0/32"
Rim Width Range 7.0 - 8.0"
Sect. Width 9.8"
Overall Diameter 29.50"